Wszystkich Świętych
Dlaczego nie obchodzimy Wszystkich Świętych
Pochodzenie święta
Historycy uważają, że źródło tego święta pochodzi z 13 maja, który był świętem ku czci Lemurów, złośliwych Duchów, które trzeba było załagodzić, dlatego w Rzymie było obchodzone jako święto Lemuralia, Papież chciał to święto "schrystianizować" i zaczęto traktować to jako święto chrześcijańskie - Święto Zmarłych.
Popularność tego święta spadała, dlatego w VIII wieku, Rzymski Papież przeniósł święto na 1 listopada, który pokrywał się ze świętem Samhain, święta dla "przebłagania" duchów, które dość jest podobne do wcześniejszego tego z 13 maja.
W roku 835 Papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości Sollemnitas Sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie.
W naszych rejonach natomiast w podobnej dacie obchodziło się też święto duchów - dziady (ukr. didý (lm) pot. „cienie w kątach izby (o zmroku)”, „dzień wspominania zmarłych, zaduszki ”). Chodziło się palić znicze, też był to dzień zadumy nad przemijaniem, jak również przywoływaniem duchów.
Nazarejczycy nie obchodzą ani pogańskich, ani świąt pochodzących z Rzymu, dlatego nie mamy święta Wszystkich Świętych.
Pochodzenie Znicza
Wg badaczy słowo Znicz pochodzi od litewskiego słowa "žinys" co oznacza uzdrowiciela, wieszcza, znachora, a w realiach to był kapłan w obrzędach pogańskich.
Zobaczcie co o tym pisał Jan Aleksander Karłowicz w swojej książce „O języku litewskim”:
"Potrzeba z pewnej ofiary moralnej, aby pozbyć się przekonania, że Znicz, ów "wieczny ogień w zamku Świętoroga" tak często przez poetów opiewany, był rzeczywiście nazwą ognia ofiarnego. Z najnowszych badań okazuje się, że wyraz ten jest owocem nieporozumienia, że Długosz zapisał, iż "kapłan zwany Znicz (ale nie znicz) utrzymywał ogień wieczny", a późniejsi wzięli nazwę kapłana za nazwę ognia i powtarzali to kilkaset lat... aż dopiero dziś spostrzegliśmy się żeśmy w błędzie"
Nazarejczycy nie praktykują pogańskich praktyk, dlatego nie zapalamy zniczy na grobach.
więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Znicz_(naczynie)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lemuralia
- Hits: 41