Moralność

Moralność

Obecnie wiele osób definiuje na nowo moralność. Jak wiemy, moralność mówi nam co jest dobre, co jest złe. Definiowanie moralności sugeruje, że mogą istnieć różne moralności, a co za tym idzie różne definicje co jest dobre, a co jest złe.
Zbadajmy zatem temat, czy istnieje moralność subiektywna, czy też jest to twierdzenie fałszywe?

Moralność subiektywna

Moralność subiektywna niby definiuje co jest dobre, a co jest złe. Zatem wielu ludzi mogłoby definiować różne rodzaje tego co jest dobre, a co złe. Ale nie może być coś zarówno dobrym jak i złym, bo jest to sprzeczność, a prawda nie jest sprzeczna, a coś co jest dobre nie może być w tym samym czasie złym.
Zatem definiowanie moralności w oparciu o swoje definicje dobrego i złego, będące subiektywną definicją jest fałszywą moralnością. Bo np. pytając o kradzież, złodziej mógłby odpowiedzieć, że jest dobra, bo on chciał mieć, a ofiara, że to jest złe, bo jest ofiarą. Więc przy definicji co jest moralne nie można się posiłkować własnymi definicjami, a trzeba bazować na faktach. Fakty, czyli zgodność z rzeczywistością, albo inaczej prawdą.
Z faktów wynika, że moralność subiektywna jest fałszywa, bo nie może być wielu rzeczywistości, które są sprzeczne i opisują tą samą rzeczywistość.
Jeśli zatem ktoś mówi, że jest moralność subiektywna, to kłamie, ktoś ma zasady, które mogą być zgodne w mniejszym, lub większym stopniu z prawdziwą moralnością, ale jednak nie są moralnością, jeśli choć w jednym punkcie są niezgodne z moralnością.

A co z definicją dobrego i złego?

Definicja dobrego i złego, jest jedna, a inne to są po prostu kogoś zasady, które w mniejszym, lub większym stopni "udają" moralność, aby przykryć obłudę, bądź realizować pewne cele.

Ale wiele osób definiuje własną moralność

Tak, wiele osób podjęło się definiowania co jest moralne, ale podobnie jak są osoby, które wierzą w rzeczy, które przeczą rzeczywistości. To, że wierzą w pewne rzeczy, a są wbrew faktom, oznacza, że nie akceptują rzeczywistości, a nie to, że trzeba odrzucić fakty.

Ale oni mówią, że mądrość jest istotna

Tak, istotna jest mądrość, ale mądrość bazuje na prawdzie i faktach, a nie na fałszu. Jeśli ktoś bazuje na fałszu, nie jest mądry.

A co w takim razie jest moralne?

Moralne jest to co jest dobre, a dobre jest to co jest sprawiedliwe, ale sprawiedliwość bazowana jest na prawdzie, bo sprawiedliwość bazowana na fałszu nie jest sprawiedliwością, a jeśli to nie jest sprawiedliwe, to nie może być dobre.

Skąd wiemy co jest prawdziwe

Syn Boży pouczył nas co jest prawdziwe, dlatego religia Nazarejczyków jest religią Prawdy.

Daj jakiś przykład moralności bazującej na sprawiedliwości i prawdzie

Bardzo uproszczony przykład:
Jeśli ktoś ukradł coś i twierdzi, że należy to do niego i zawsze było jego, to wiemy, że nie mówi prawdy, a na fałszu nie można bazować sprawiedliwości, zatem nie jest sprawiedliwe jego zachowanie, jeśli nie jest sprawiedliwe wiemy, że nie jest dobre.
Czyli na tym prostym przykładzie widzimy, że kradzież jest zła.

 

  • Odsłon: 56